Ojcowski instynkt Eberharda Mocka

Eberhard Mock to bohater najpopularniejszego cyklu kryminałów Marka Krajewskiego. Radca kryminalny z przedwojennego Wrocławia ma szczególne miejsce w sercu pisarza, mimo że ten musiał zrobić sobie od niego swego czasu siedmioletnią przerwę. Od 2016 roku Krajewski nieprzerwanie publikuje jednak co roku kolejne odsłony cyklu, a Diabeł Stróż z 2021 roku to na ten moment najnowsza z nich.

Empatia człowieka zimnego

Powieść rozpoczyna się od morderstwa, którego ofiarą staje się urzędnik pocztowy o wątpliwej reputacji. Kilka dni później ginie także jego kochanka. Para miała syna, którym zaopiekować postanawia się właśnie Eberhard – częściowo wynika to z rozbudzonego instynktu ojcowskiego, a częściowo z faktu, że ten młody, autystyczny niemowa był jedynym świadkiem zbrodni dokonanej na kobiecie.Eberhard Mock, człowiek porywczy i zdecydowany, zostaje zatem postawiony przed jednym
z największych wyzwań swojego życia, które paradoksalnie tylko częściowo dotyczy zagadek kryminalnych. Musi wykazać się empatią i ciepłem w stosunku do młodego człowieka, który z dnia na dzień stracił absolutnie wszystko i nie potrafi nawet zwerbalizować swoich przykrych uczuć.

Diabeł stróż, którym staje się Mock, nie zamierza jednak spoczywać na laurach i skupiać się wyłącznie na opiece: chce, by sprawiedliwości stała się zadość. Śledztwo, mające na celu odnalezienie morderców rodziny chłopca, zatacza coraz większe kręgi i dotyczy także ludzi z wyższych sfer. Szybko staje się jasne, że Eberhard Mock trafił na jedną z najbardziej problematycznych i niebezpiecznych spraw w swojej karierze.

Powojenny Wrocław

Marek Krajewski jest znanym adwokatem swojego rodzinnego Wrocławia, który paradoksalnie przedstawia w swojej prozie z najgorszej możliwej strony. Diabeł stróż to bowiem kolejna podróż w świat kompletnego, moralnego zepsucia, które tym razem nie będzie dotyczyło wyłącznie niższych sfer, ale także miejskich elit. Eberhard Mock po raz kolejny będzie musiał się przebić przez całą tę degrengoladę, by rozwiązać sprawę morderstwa.